Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

HOTEUL ************

Pobyt v drahém, pořád ještě luxusním, ale valem chátrajícím dvanáctihvězdičkovém hotelu se opět o něco znepříjemnil. Shromáždění zástupců ubytovaných doporučilo managementu, aby i na pokoji č. 25 strkal nos do osobních záležitostí hostů ve stejném rozsahu jako na dalších čtyřiadvaceti pokojích.

Za standardně malého zájmu médií o české zájmy totiž proběhlo minulou středu v Evropském parlamentu hlasování o tzv. Klausově výjimce z Lisabonské smlouvy.
Pro připomenutí: Protokol o uplatňování Listiny základních práv Evropské unie v České republice prosadil v roce 2009 prezident Klaus (deklarujíce obavu z možnosti prolomení Benešových dekretů) výměnou za ratifikaci Lisabonské smlouvy. Jeho požadavek vznesla na evropské úrovni vláda. Evropská rada tehdy souhlasila, že protokol (kterým se Česká republika připojuje k obdobnému protokolu Velké Británie a Polska) bude připojen ke smlouvám o Evropské unii a jejím fungování.
Evropský parlament ve středu svým usnesením vyjádřil s Klausovou výjimkou nesouhlas a nepřímo doporučil (i) Evropské radě slib přezkoumat a (ii) ostatním členským státům nezahájit proces ratifikace Klausovy výjimky do dokončení ratifikace v České republice.
(iii) Evropský parlament navíc zásadně zpochybnil, že v případě již platného protokolu Polska a Spojeného království se vůbec jedná o opt-out (výjimku).
I když stanovisko Evropského parlamentu má pouze hlas doporučující, není od věci analyzovat, co z dění kolem hlasování v EP vyplývá.
1) Na výsledku hlasování je markantní velký odpor proti výjimce: 574 ku 82, což je skoro osmaosmdesátiprocentní odmítnutí. Liberálové, komunisté, lidovci, levice, nominální pravice, střed, navíc bez rozdílu státní příslušnosti (tj. i čeští komunisté, sociální demokraté a lidovci) - ti všichni výjimku nedoporučili. Naprostá většina europoslanců, kterým se ratifikací Lisabonské smlouvy od prosince roku 2009 zvýšily kompetence, tím pádem deklarovala: 'Dohody jsou plněny jen potud, pokud je to pro nás výhodné. Ani o minutu déle.' Přesně ve stylu "Fylesté, nits se fám néstané!!!".
2) V rozpravě vystoupila i zástupkyně Evropské komise Cecilia Malmström (komisařka pro vnitřní záležitosti, jež však neřeší ve své domovině Švédsku, ale rovnou v celé Unii), která podpořila negativní stanovisko zpravodajce ke Klausově výjimce.
Navíc zcela jasně a za celou Evropskou komisi zpochybnila, že v případě již platného protokolu Polska a Británie se vůbec jedná o opt-out (cituji: "The Commission fully shares the view of the rapporteur that the protocol we are debating today is not an opt-out"). To je celkem zásadní stanovisko Komise, které by tyto dvě země měly zaznamenat a brát vážně.
3) Dále Cecilia Malmström deklarovala, že by ráda věděla, zdali má výjimka ještě pořád podporu českých ústavních orgánů a českého lidu.
Zajímavý nápad. Mělo by se to snad aplikovat na každý případ, kdy se Evroská rada na něčem dohodne? Tedy mělo by se napřed třiapůl roku čekat, a poté by zúčastněné státy měly být znovu dotázány, zdali změnu chtějí či nikoliv? Tím pádem by zřejmě nikdy nevstoupil v platnost fiskální kompakt, pakt růstu, dodatek Lisabonské smlouvy o ESM, evropský rozpočtový rámec, bankovní unie, daň z finančních transakcí ...
Ale ne. Je zřejmé, že úmysl je právě opačný. Je zde naprosto zřejmá paralela s irským opakovaným referendem o Lisabonské smlouvě: orgány EU budou dotazy opakovat tak dlouho, až někdy v prostoru a čase nastane konstelace, která je pro jejich záměry výhodná. Pak se zeptají - a pro ně pozitivní výsledek jednou provždy zafixují. Výsledky pro ně negativní zmizí v Malströmu. Nebo jiný příměr: Představte si v hokeji play-off na několik vítězných zápasů, kde se však bod za vítězství trvale započítává jen týmu Red Devils Brussels. Druhému týmu se v případě vítězství bod započítá jen dočasně - do začátku dalšího zápasu. Poté se škrtne.
4) Jako stínová zpravodajka z České republiky vystoupila v rozpravě sociální demokratka Zuzana Brzobohatá, která hájila zájmy ČR velmi zvláštním způsobem: výjimku požadovanou prezidentem i vládou České republiky a slíbenou Evropskou radou zásadně nepodpořila.
5) Negativní stanovisko největších poslaneckých klubů v Evropském parlamentu (PPE, S&D, ALDE) může naznačovat, že toto hlasování EP má možná testovací záměr - zjistit, jak moc se lidé v ČR, kteří v r. 2009 stáli jednoznačně za Klausem a jeho požadavkem na výjimku, ještě na ten požadavek pamatují. Možná má hlasování za úkol zjistit, zdali se dá vhodným mediálním postupem udržet většina lidí v České republice ve stavu pozapomenutí. Samozřejmě, jako na zavolanou je tu rozpad pražské koalice, problémy okolo jmenováním Putny, plytká volavkovitá eurokritika v jiné oblasti, či další tučně tištěné závažnosti.
(Vypouštění pokusných balonků ve stejném smyslu ostatně není nové: vyjádření jednoho z kandidátů v prezidentské kampani na přelomu roku týkající se Beneše a jeho dekretů rozhodně nebylo náhodné).
Pokud by se ukázalo, že zapomínání v ČR je silné a že otázka Klausovy výjimky už málokoho v ČR vzrušuje, pak je pro unijní elity možné slib nějakým způsobem uložit k ledu okamžitě. Nejspíš skrze český Senát, ovládaný eurofilními sociálními demokraty, kteří již několikrát deklarovali, že Klausovu výjimku moc nechtějí. Pokud si budou tito senátoři jistí, že neratifikace z jejich strany bude mít pro ČSSD malé, případně jen časově omezené následky, pak nebudou váhat a Klausovy výjimku zaříznou. A udělají to brzy, aby časová vzdálenost od voleb v r. 2014 byla co největší. Přeci jen: voliči sociální demokracie mohou být na Benešovy dekrety citliví.
6) Pokud by se Evropská rada rozhodla doporučení Evropského parlamentu nedbat a výjimku všem státům k ratifikaci předložit, má v rukou evidentní možnost, jak alespoň spojit nepříjemné s užitečným. Původní záměr totiž byl dát Klausovu výjimku státům k ratifikaci spolu s (poměrně nekonfliktní) přístupovou smlouvou Chorvatska. Tento scénář se neuskutečnil, zřejmě z důvodu zdržení v EP, který ji projednával neskutečně dlouho. Nyní by však protokol mohl být přídavkem další změny Lisabonské smlouvy, o které se nyní v EU začíná hovořit kvůli přechodu na bankovní a fiskální unii.
I kdyby tato další změna Lisabonské smlouvy obsahovala pro ČR nevýhodná ustanovení, přesto by byla vláda ČR do jisté míry nucena příští smlouvu EU ratifikovat, neboť přeci obsahuje i "její" protokol.
7) Premiér Nečas se vyjádřil ve smyslu, že dohody se nemají porušovat. To je třeba uvítat, ale zároveň je nutno říci, že to nezní příliš přesvědčivě od muže, který porušuje sliby. V mezinárodní politice je to jeho slib referenda pokaždé, když by se měly přesouvat pravomoci z České republiky na EU. Slib porušil hned při prosazování dodatku Lisabonské smlouvy o Evropském stabilizačním mechanismu. A na domácí půdě zůstal nesplněný jeho předvolební slib nezvyšovat daně.
V porušování dohod a slibů si může podat ruku s managementem dvanáctihvězdičkového hotelu. Vlastní dohody management dvanáctihvězdičkového hotelu neplní, jen stále vrší další předpisy, které však platí jen pro ty zodpovědné, kteří je plnit chtějí. Ostatní, zvláště ti větší, je obcházejí, případně si vymohou jejich mírnější interpretaci.
Je nejvyšší čas už další bianco šeky dvanáctihvězdičkovému hotelu nepodepisovat, i kdyby nedůvěryhodný management sliboval horydoly. Úplně nejlépe sbalit kufry a říci 'adieu'.

Autor: Pavel Strunz | neděle 26.5.2013 21:30 | karma článku: 20,54 | přečteno: 533x
  • Další články autora

Pavel Strunz

Povinná solidarita a jiné zlodějiny

Suverenita, solidarita, manželství. Tyto a další dlouhodobě zavedené pojmy jsou vykrádány. Ti u kormidla by si měli přečíst Havlův projev "Slovo o slovu" a nepodporovat degradaci ověřeného názvosloví.

23.6.2023 v 2:26 | Karma: 31,35 | Přečteno: 806x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Pavel Strunz

Koronachyb hromada, ale boj se svobodou vláda zvládá na jedničku.

Vládě se zápas s koronavirem nedaří. Chybová nálož je značná. Zato si výborně vede v souboji se svobodou. Rozděluje a panuje.

3.12.2021 v 23:56 | Karma: 30,00 | Přečteno: 763x | Diskuse| Politika

Pavel Strunz

Očkování, očkování, očkování, očkování, očkování, očkování, očkování, očkování ... lék?!?

Po ne zcela splněných očekáváních z očkování je třeba konečně seriozně začít léčit COVID19 existujícími léky, případně testovat nové, levnější.

27.10.2021 v 0:13 | Karma: 32,99 | Přečteno: 1147x | Diskuse| Společnost

Pavel Strunz

Pro klimatickou dobrotu na doživotní žebrotu. Ale má ta dobrota vůbec opodstatnění?

Indoktrinace klimatickým alarmismem prostoupila i u nás mnohé až do morků kostí. Dosavadní vědecké poznatky neopravňují ke spuštění panických opatření na záchranu před globálním oteplováním, znamenající zchudnutí a ztrátu svobody.

5.10.2021 v 19:43 | Karma: 28,19 | Přečteno: 925x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Pavel Strunz

Očkovaní, nedopusťte diskriminaci neočkovaných

Stupňování diskriminace neprivilegované menšiny neočkovaných by mělo být zamezeno. Očkování seniorů je efektivní a lze ho doporučit. Mladším ročníkům, kteří zároveň nejsou příslušníky některé z rizikových skupin, však nikoliv.

29.9.2021 v 0:49 | Karma: 25,63 | Přečteno: 792x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Podvodník prodával falešné vstupenky na koncerty i sport, naletělo mu 500 lidí

26. dubna 2024  12:50

Falešné vstupenky na kulturní a sportovní akce nabízel na internetu muž z Uherskohradišťska, který...

V kontejneru vzplála stará elektrobaterie, patrně kvůli technické závadě

26. dubna 2024  12:45

Zřejmě závada na staré elektrobaterii způsobila páteční požár kontejneru na skladování...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Emisní povolenky, jak jsou nastaveny, zadupou náš průmysl do země, řekl Bžoch

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno 

Tématu Green Dealu a jeho možné revize, se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 210
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1306x
Vědecký pracovník a člen strany Svobodní.

Blog píši zejména o těch, kteří se z nás snaží vytrénovat mistry ve skoku na špek.