Starý pes a nové kousky?

13. 04. 2014 9:45:16
Zdálo by se, že Martin Schulz, šéf Evropského parlamentu a zároveň kandidát frakce Socialistů a demokratů na příštího předsedu Evropské komise (tedy na nástupce Barrosa), je pro přenesení části unijního rozhodování na národní úroveň jednotlivých členských států. Řekl to během své třídenní návštěvy České republiky.

Jenže se ihned naskýtá otázka, kterou mu zřejmě při jeho návštěvě žádný z novinářů nepoložil:
Tak proč o to zpětné přenesení pravomocí neusiloval? Proč pro něj nic v posledních letech neudělal? Ani jako šéf druhé největší frakce v europarlamentu, ani jako šéf Evropského parlamentu samotného.

Navíc Martin Schulz hned jedním dechem dodává, že Unii čeká řada úkolů - mimo jiné boj proti klimatickým změnám, zlepšení ekonomické spolupráce, boj proti daňovým únikům, potírání organizovaného zločinu a vyrovnání se s migrací. To absolutně nevěstí, že by se Unie chystala předávat pravomoci zpět na národní úroveň. Možná leda tak v důležité oblasti regulace horoskopů a astrologů.
Každopádně existuje značné podezření, že slova Martin Schulze jsou jen a pouze předvolební slibotechna.

Nedosti na tom. Dále při své návštěvě v České republice Martin Schulz přiznal, že – cituji: "Evropa (pozn. PS: zřejmě má na mysli Unii) asi není perfektní, musíme ji zlepšit. Určitě není dostatečně spravedlivá, musíme ji učinit spravedlivější. Není dostatečně demokratická, musíme ji učinit demokratičtější." Opět tedy předvolební sypání si popele na hlavu s dovětkem, že v příštím volebním období to bude určitě dělat lépe.

Nevěřme mu to.

I kdyby Martin Schulz nakrásně chtěl, tak demokracie v Europarlamentu nebude fungovat. V Evropském parlamentu je 766 europoslanců. Řadový europoslanec může vystoupit jednou denně na jednu minutu (nazývá se to „vysvětlení hlasování“). Organizačně to ani jinak nelze provést. V Evropském parlamentu je přijímáno přibližně 100 legislativních norem ročně, tj. zhruba každé dva pracovní dny jedna. Europoslanec nemůže mít ani přehled o takovém množství zákonů, natož aby se jimi osobně zabýval.

Ale tím pádem se mění zastupitelská demokracie (která sama o sobě je odmocněním přímé demokracie, nicméně dostatečně funkčním a ověřeným) na zastupitelskou zastupitelskou demokracii (která už je třetí odmocninou přímé demokracie). Nevyhraje síla argumentů ale neviditelní lobbyisté v pozadí. Navíc rozhodnutí o konkrétním směřování zákonů jsou činěna v takzvaných trialozích mezi úředníky Evropské komise, úředníky Evropské rady a členy europarlamentu (Secret EU lawmaking: the triumph of the trialogue). O těchto neformálních zasedáních za zavřenými dveřmi (ze kterých není činěn zápis) vědí jen ti zasvěcení, rozhodně ne veřejnost a dokonce se o nich nedozvídají ani europoslanci, pokud nejsou explicitně pozváni. Většinou jsou to (nevolení) úředníci Komise, kteří mají v trialogu šanci prosadit svoje názory. Demokracie a transparentnost jsou obětovány na oltář mohutnosti a rychlosti legislativního procesu, což je špatně.

I kdyby však legislativní proces na úrovni Unie probíhal demokraticky a transparentně, bude i tak často v rozporu se suverénními zájmy jednotlivých států, a to hlavně menších. Na zájmy a názory menších členů Unie není a nebude brán zřetel. Parlamenty členských států Unie jsou stále roztrpčenější, neboť je pro ně čím dál obtížnější ovlivňovat legislativní proces. V této souvislosti stojí za to si přečíst o debatě, která proběhla loni v srpnu v Senátu Parlamentu České republiky na téma, zdali vůbec má smysl, aby plénum Senátu projednávalo a připomínkovalo evropské normy, které Senát k připomínkování dostává. Mnozí senátoři jsou frustrováni z toho, že připomínkami se v evropských institucích zřejmě nikdo vážně nezabývá.

A poslední argument, proč Martinu Schulzovi nevěřit slova o učinění Unie demokratičtější: Předseda Evropského parlamentu jako člen sociálně-demokratické strany moc dobře ví, že demokracie naprosto nezbytně potřebuje opozici. Ale ačkoliv to jistě ví, neřídí se tím. Jak jinak si lze vyložit dohodu levice a nominální pravice v Europarlamentu po minulých eurovolbách? Schulzova levice na straně jedné a nominální pravice na straně druhé se dohodly, že právě Martin Schulz vystřídá v polovině mandátu (v lednu 2012, tedy po dvou a půl letech) v křesle šéfa parlamentu předsedu nominálně pravicového poslaneckého klubu Jerzyho Buzka. Naše tisíckrát zatracovaná oposmlouva z konce devadesátých let je proti takovému postupu pohádkou pro děti. Chce vůbec sociální demokrat Martin Schulz, aby demokracie fungovala?

Po přečtení předchozích odstavců by mohl začít soudný člověk váhat, zdali má vůbec cenu usilovat o zastoupení v europarlamentu.

Přes všechno výše napsané musím jednoznačně prohlásit, že má. Jedním z mála důvodů (zato nesmírně závažným) je, že europoslanec za Českou republiku bude moci vyjednávat na půdě Evropského parlamentu se zvolenými EU-skeptickými europoslanci - představiteli euroskeptických stran z mnoha dalších členských států. Vyjednávat zejména o tom, jak by se jejich mateřské strany ve svých zemích zachovaly v případě, že by Česká republika vystoupila z EU. Tyto strany mohou být v nedaleké budoucnosti ve svých zemích stranami vládními. Pozitivní vyjednávání by zlepšilo podmínky další spolupráce ve chvíli, kdy Česká republika z Unie vystoupí. A určitě by snížilo tlak na eventuální pokus o šikanu ze strany EU.

Jedinou relevantní stranou v České republice, která si toto uvědomuje a v eurovolbách kandiduje, jsou Svobodní.

Svobodni_02small.JPG

Autor: Pavel Strunz | neděle 13.4.2014 9:45 | karma článku: 18.22 | přečteno: 432x

Další články blogera

Pavel Strunz

Povinná solidarita a jiné zlodějiny

Suverenita, solidarita, manželství. Tyto a další dlouhodobě zavedené pojmy jsou vykrádány. Ti u kormidla by si měli přečíst Havlův projev "Slovo o slovu" a nepodporovat degradaci ověřeného názvosloví.

23.6.2023 v 2:26 | Karma článku: 31.35 | Přečteno: 801 | Diskuse

Pavel Strunz

Koronachyb hromada, ale boj se svobodou vláda zvládá na jedničku.

Vládě se zápas s koronavirem nedaří. Chybová nálož je značná. Zato si výborně vede v souboji se svobodou. Rozděluje a panuje.

3.12.2021 v 23:56 | Karma článku: 30.00 | Přečteno: 760 | Diskuse

Pavel Strunz

Očkování, očkování, očkování, očkování, očkování, očkování, očkování, očkování ... lék?!?

Po ne zcela splněných očekáváních z očkování je třeba konečně seriozně začít léčit COVID19 existujícími léky, případně testovat nové, levnější.

27.10.2021 v 0:13 | Karma článku: 32.93 | Přečteno: 1144 | Diskuse

Pavel Strunz

Pro klimatickou dobrotu na doživotní žebrotu. Ale má ta dobrota vůbec opodstatnění?

Indoktrinace klimatickým alarmismem prostoupila i u nás mnohé až do morků kostí. Dosavadní vědecké poznatky neopravňují ke spuštění panických opatření na záchranu před globálním oteplováním, znamenající zchudnutí a ztrátu svobody.

5.10.2021 v 19:43 | Karma článku: 28.08 | Přečteno: 921 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Žamboch

Prokazatelně lživý titulek o spotřebitelské náladě:

Titulek Seznam Zprávy: "Blbá nálada ustupuje, Češi se cítí ekonomicky nejlépe za tři a půl roku" znamená, že autor neumí napočítat do tří (let). Důkazem jeho lživosti jsou přitom informace přímo z článku.

29.3.2024 v 9:14 | Karma článku: 26.59 | Přečteno: 387 | Diskuse

Michal Sabó

Nechte nám Mrazíka! Proč Češi stále milují Rusko a staré časy?

Česká veřejnost je rozdělena na dvě poloviny. Jedna podporuje Ukrajinu, druhá si stojí za Ruskem. Co vede lidi k hájení tyranie?

29.3.2024 v 6:45 | Karma článku: 24.71 | Přečteno: 1075 | Diskuse

Jiří Žamboch

Putinovo dnešní vojenské srovnání NATO a Ruska záměrně kulhá.Situace Ruska je o dost lepší

Dnešní srovnání NATO Putinem dalším chytrým Putinovým tahem.Prohlášení "Rusko vydává desetkrát méně na obranu než Spojené státy, tak je ruský útok na NATO nesmyslný." má ukolébat veřejnost evropských členů NATO.Je to však jinak.

28.3.2024 v 20:10 | Karma článku: 15.97 | Přečteno: 430 | Diskuse

Jan Pavelec

ČR má se svým upoceným pojetím liberalismu 200 let zpoždění.

Podle Listiny základních práv a svobod se Česká republika nesmí vázat na jakoukoliv výlučnou ideologii či náboženské vyznání, a podle Ústavy má být státem sociálním, nikoliv (neo)liberálním.

28.3.2024 v 15:50 | Karma článku: 15.01 | Přečteno: 256 | Diskuse

Jan Bartoň

Přichází nový věk – volíme mezi tragédií a realismem

Pan Václav Vlk starší uveřejnil skvělý komentář k současné mezinárodní situaci pod titulkem Přichází nový věk tragédie. Abychom předešli tragédii, musíme zvolit realismus.

28.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 29.96 | Přečteno: 676 | Diskuse
Počet článků 210 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1306

Vědecký pracovník a člen strany Svobodní.

Blog píši zejména o těch, kteří se z nás snaží vytrénovat mistry ve skoku na špek.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...