Džina zpět? Těžko, pane Kalousku.

16. 04. 2015 22:39:24
Nebýt dotací pro firmy, podpory biopaliv, zelené nafty či podpory bioplynových stanic, pak bychom neměli postaráno o sněmovní zábavu v podobě přestřelek mezi exministrem financí Kalouskem a ministrem financí Babišem.

Je to zábava, které dali titulek „střet zájmů“. A je to bohužel zábava poněkud drahá, když uvážíme, že se jedná o velký dotační a státní příkazový systém. Ten určuje, na co musí občan vydat své peníze, ať již v podobě daní nebo příplatků za zboží, které by jinak nekoupil (typicky biopaliva).

Takovéto taškařice obvykle mívají komentovanou dohru na veřejnoprávní televizi. Takže se dozvídáme barvitě od Kalouska, v jakémže permanentním střetu zájmů to Andreje Babiš je, od Andreje naopak jakýže to je Kalousek zloděj a tunelář, z televize nám pan Komárek za ANO říká, že Babiš ve střetu zájmů je (prý protože to přiznal sám Andrej Babiš), na druhou stranu Komárek opakuje, že pokud to není proti zákonu, tak mu střet zájmů nikoho, ani knížete Karla, ani Andreje, nevadí. Dále se dozvídáme od europoslance za ODS Pospíšila, že by měl podnikatel při vstupu do vlády zanechat podnikání. Několikrát se také Komárek snaží namočit do tématu střet zájmů knížete Schwarzenberga, který byl v podobné situaci a u toho to ČT neřešila. Samozřejmě, že proběhne i obligátní variace na téma „to jsou automatické věci z Evropské unie“ (tak co s tím naděláme, že ano).

Protože upozorňování na Babišův střet zájmů neutuchá a prakticky každodenně je nám už týden veřejnoprávními médii servírováno, vypadá to, že Kalouskova ataka na konci sněmovní schůze nebyla náhodná, ale že se spíše jednalo o výstřel z Aurory. Zřejmě souvisel s projednáváním snižování nesmyslné podpory klasických biopaliv Evropským parlamentem i u nás, a jako mnohdy jindy má útok odvést pozornost od podstaty k zástupnému tématu, kterým je právě střet zájmů.

Diskutován je pouze následek, nedozvídáme se prakticky ani slovo o prapůvodu problému. O tom, že zde politici (včetně místopředsedy TOP09 Kalouska a europoslance za ODS Pospíšila) v minulosti zavedli systém státní podpory biopaliv, zelené nafty, bioplynových stanic, solárních panelů, zateplování, a důvody pro tento aktivismus byly - mírně řečeno - problematické. Nyní to těm politikům přerostlo přes hlavu a to je čílí. Ti, kteří na systému aktuálně vydělávají, už nejsou oni. Jeden či několik bývalých symbiontů se trhlo a řekli si, že již nebudou ovládat stát přes své nosiče, ale přímo. Není se co divit, že se bývalí nosiči, s kterými po nějaký čas symbiont žil věrně v symbióze, vztekají a vykřikují hesla o střetu zájmů. Přitom to ale byli oni, kteří ten střet zájmů svou špatnou politikou v minulosti vytvořili.

Nikoho z účastníků sporu (a to ani z nominální pravice) nenapadlo a bohužel ani nenapadne vyslovit jediné možné efektivní řešení: „Seberme státu moc rozdělovat dotace soukromým firmám, vezměme mu moc přikazovat, co si můžeme a co si nemůžeme koupit, nechme ho rozhodovat jen o otázkách, které mu opravdu přísluší, například o obraně – a pak bude z principu problém střetu zájmů ministra-velkopodnikatele-mediálního magnáta Andreje Babiše řádově menší“.

Jediný, kdo udeřil v tomto ohledu hřebíček na hlavičku, je právě Andrej Babiš, když prohlásil „Kalousek prosadil biopaliva!“. Ano, jak ODS europoslance Pospíšila, tak i strany, ve kterých působil a působí místopředseda TOP09 Kalousek, odšpuntovaly v minulosti nádobu, ve které přebýval džin, když souhlasily s návrhem zákona o obnovitelných zdrojích energie (OZE), s přimícháváním biopaliv do pohonných hmot, ale třeba i s podporou neefektivních solárních panelů na polích. I Kalouskův současný šéf Schwarzenberg má máslo na hlavě, a to přinejmenším z doby, kdy kopal za Zelené a politiku státní podpory OZE zaštiťoval v jejich barvách.

Kalousek, Pospíšil a spol. před lety vypustili džina Andreje a teď se ho snaží dostat mermomocí zpět, protože jejich přání jim splnil a na další už nereflektuje ... Ono to však moc nejde, džin je zřejmě mocnější než oni, nedůvěryhodní, a udělá všechno proto, aby venku z lahve zůstal. Dokud nepojmenujeme pravé příčiny patálií a nepustíme k vodě ty politiky, kteří jsou omezováni svými minulými špatnými rozhodnutími, tak budou jen záplaty, nikoliv minimalizace problému.

Autor: Pavel Strunz | čtvrtek 16.4.2015 22:39 | karma článku: 24.84 | přečteno: 820x

Další články blogera

Pavel Strunz

O vojenském satelitu Sokolí očko

Ve středu havarovala raketa Vega, zkonstruovaná Evropskou kosmickou agenturou. Na palubě nesla vojenský satelit Spojených arabských emirátů s příznačným názvem Falcon Eye 1 (Sokolí očko 1).

12.7.2019 v 23:59 | Karma článku: 24.24 | Přečteno: 559 | Diskuse

Pavel Strunz

Opozice, požaduj zrušení paragrafu o přimíchávání biopaliv.

Obří demonstrace proti Babišovi a Agrofertu vyšuměla do ztracena. Andrej Babiš má hroší kůži a sám od sebe jistě neodstoupí. Ví, že přestřelené požadavky demonstrantů z něj pro podstatnou část občanů dělají mučedníka.

25.6.2019 v 18:52 | Karma článku: 24.73 | Přečteno: 511 | Diskuse

Pavel Strunz

Poškozovat dobré jméno nelze tam, kde neexistuje

Nemohu říci, že by ODS měla na celostátní úrovni dobré jméno, které by někdo mohl poškozovat. Mívala ho, ale za posledních patnáct let si ho značně pokazila. A kazí si ho i nadále.

17.3.2019 v 16:06 | Karma článku: 45.76 | Přečteno: 5431 | Diskuse

Pavel Strunz

Nazvěte to jinak

V prosinci má parlament projednávat novelu občanského zákoníku, která by umožnila tzv. manželství dvojic stejného pohlaví. Pro jejich propagátory mám dva body k úvaze. Týkají se terminologie a rozšiřování vlivu státu.

5.12.2018 v 10:13 | Karma článku: 26.58 | Přečteno: 525 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Luboš Smrčka

Tak ano. Teď to skutečně začíná vypadat na problém

Jak ví každý pozornější čtenář blogů na iDnes, máme mezi námi autorky a autory, kteří věští hlubokou zničující krizi již někdy od roku 2011 či 2013. Čili od konce té minulé. Dnes poprvé se přidám na stranu sýčků.

19.8.2019 v 10:16 | Karma článku: 17.80 | Přečteno: 888 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Průplav má nového šéfa

Plavili jste se někdy Suezským kanálem? Dnes budete mít možnost, aniž byste učinili krok od svého monitoru či displeje. A proč právě nyní? U příležitosti jedné změny, která se průplavu mezi Afrikou a Asií týká.

17.8.2019 v 22:22 | Karma článku: 14.94 | Přečteno: 415 | Diskuse

Jan Kvaček

Požadavky odborů rozvrací zdravotnictví a nepřináší žádné řešení

Odbory ve zdravotnictví opět žádají plošný desetiprocentní růst platů. Nevím, odkud pramení jejich přesvědčení, že plošné zvyšování platů problémy českého zdravotnictví vyřeší. Z mého pohledu ho tím spíše rozvrátí.

16.8.2019 v 12:00 | Karma článku: 23.81 | Přečteno: 955 | Diskuse

Petr Šindelář

Jak jednička v čerstvosti Lidl vypráví lidem v Česku pohádky

O čerstvých uzeninách a džusech, o rybách, o sýrech, o křupavém pečivu, o šťavnatém ovoci sklizeném včera v sadech, o voňavé zelenině dnes přivezené z polí. Člověk by téměř uvěřil, že právě zde si koupí něco opravdu zvláštního...

15.8.2019 v 9:52 | Karma článku: 32.42 | Přečteno: 2330 | Diskuse

Luboš Smrčka

Socialismus nikdy nefungoval a ani nebude, ale…

čistý trh bez přívlastků je na tom vlastně stejně. Jsme odsouzeni k tomu, pohybovat se po minovém poli kdesi „mezi“ a doufat, že budeme i nadále nalézat nějaký rozumný kompromis.

14.8.2019 v 7:57 | Karma článku: 18.92 | Přečteno: 467 | Diskuse
Počet článků 195 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1312

Vědecký pracovník a pořád ještě člen strany, která už se nejmenuje Strana svobodných.občanů, a která už nemá v logu berana.

Blog píši zejména o těch, kteří se z nás snaží vytrénovat mistry ve skoku na špek.

Najdete na iDNES.cz