Řecké divadlo: finále inscenace č. 3

19. 08. 2015 23:59:29
Německý parlament schválil třetí balík finanční pomoci Řecku. Tím udělal vpodstatě tečku za svěží divadelní komedií s názvem "I když splátka odpadne, vše zas dobře dopadne", které jsme byli v posledních cca osmi měsících svědky.

Připomeňme si, jak to bylo v prvním dějství v lednu 2015:

Tehdy nová řecká vláda nechtěla nové půjčky, nechtěla diktát tzv. "trojky" ohledně tzv. reforem, ale chtěla restrukturalizaci (čti: odpuštění) alespoň části starého dluhu.

Orgány Evropské unie a zejména největší stát (Německo) nechtěly restrukturalizaci (čti: odpuštění) alespoň části starého dluhu, ale chtěly tvrdě tzv. reformy.

O nutnosti nového gigaúvěru Řecku se prakticky nikdo nezmiňoval. Pokud úvahy tohoto typu do médií unikly, tak hovořily o 10-20 miliardách eur nových úvěrů, ani zdaleka ne o současných 86 miliardách.

Žádná ze stran reálně nechtěla vystoupení Řecka z eurozóny.

---
A jak ten divadelní kus v srpnu 2015 skončil? Reálným odpuštěním dluhu, diktátem a ... novým úvěrem.
O vystoupení Řecka z eurozóny už ani slovo. Po kvalitně sehraném tyjátru (plném nočních jednání a zásadních zvratů) pro diváky-daňové poplatníky, zejména v Německu a Řecku, tu máme zdánlivě těžce vyjednaný kompromis:

- Příslib tvrdých tzv. reforem, nadiktovaných z EU, za přímého dozoru úředníků z EU.

- Restrukturalizaci (čti: odpuštění) alespoň části starého dluhu. Samozřejmě nikoliv nominální (to by moc bilo do očí německého diváka), ale prodloužení splatnosti úvěrů a případně snížení úroků je vpodstatě hotovou věcí. Německo už ze své původní vzdorné divadelní pózy nazvané "neslevíme ani euro" potichoučku v závěrečném dějství ustoupilo, aby jakoby vyhovělo Mezinárodnímu měnovému fondu.
Ministr financí Schäuble (symbol tvrdého postoje vůči Řekům) nyní říká:
"Úlevy v dluhové zátěži jsou možné. 32,5-letá lhůta splatnosti úvěrů není absolutní horní limit. Ale 100-letá lhůta splatnosti by nebyla příliš přesvědčivá." Přeloženo z politikovštiny: Řekům nějak zvedneme dobu splatnosti, třeba na 50 let. I jinde v německých médiích se hovoří o posunu začátku splátek řeckých dluhů - např. o 20 let, a o snižování úroků z nich.
Z možné dějové linky nazvané „Grexit“ Schäuble též potichoučku vycouval - už není třeba spolu s kancléřkou Merkelovou hrát role zlého a hodného policajta.

- Nádavkem a jakoby mimochodem zde máme nový gigaúvěr Řecku (o kterém se v lednu ještě nikdo nezmiňoval) ve výši 86 miliard euro, navíc nyní vedený z velké části přes ESM - nově vytvořený fond EU, jehož možnosti tím pádem budou odzkoušeny v praxi. V průběhu divadelního kusu o několika dějstvích si diváci jaksi nevšimli, že v prvním aktu o novém úvěru nebyla vůbec řeč. Hovořilo se výhradně o uvolnění doplatku starého bailoutu. Nicméně nový úvěr jakoby přirozeně vyplynul z gradace děje na jevišti (gratuluji scénáristovi!). Vše v posledním dějství vyvrcholilo kolosálním společným úsilím zavčas nacpat původně zápornému (ale polepšenému) hrdinovi další balík penězoklínů na vytloukání těch penězoklínů předchozích.
Řekům je nyní možno hořce pogratulovat: dosáhli tím ve svém zadlužení nové mety - jejich dluhy vzrostly ze 176% HDP na 201% HDP.
Na druhou stranu díky době splatnosti (32,5 roku) a neuvěřitelně nízkému úročení (jen 1%) je již nyní (tj. v době schválení úvěru) jasná ztráta věřitele (ESM) desítky miliard euro z celkových schválených 86 miliard úvěrů. A to i když vše půjde dobře. Což může štvát jiné státy, které se zadlužují za mnohem vyšší úrok.

---
Prostě vítězství eurofederalistů na celé čáře! Nemohli dopustit drolení eura s politickými konsekvencemi, ale bylo nutno zahrát před občany toto osmiměsíční divadlo.
A zároveň je to prohra daňových poplatníků v Německu (aniž by o tom moc věděli) a hlavně občanů v Řecku (kteří pořád ještě doufají, že je tzv. evropská solidarita může zachránit, místo toho aby se postavili na vlastní nohy a nečekali, co za drobky jim spadne pod stůl z německého stolu).

Diváci si oddechli, že to všechno dobře dopadlo. A na jevišti si v happyendu potřásají rukama a objímají se ti, kteří si po celou hru naoko jakoby nemohli přijít na jméno. Ti bohatší diváci ještě rádi za tento "šťastný konec" připlatí do klobouku, se kterým obchází první řady a lóže ten herec, který představoval po celou dobu peskovaného nekladného (ale nakonec polepšeného!) hrdinu.

A co se stane v zákulisí? Impresário všechny pochválí a začne spřádat plány na další divadelní kus (konkrétně třeba tragikomedii s názvem "Máme se zas všichni rádi, připlaťte nám, kamarádi!"), který sehrají za další dva roky a který odvede pozornost naštvaných diváků od podstaty - dominance jedněch a zotročení jiných za peníze daňových poplatníků. Jako vodítko nám může sloužit i to, že ministr financí Německa Schäuble nevyloučil do budoucna nutnost čtvrtého záchranného programu pro Řecko ...

Aktuálně je tedy zřejmě u konce komedie. Tragikomedie se do repertoáru teprve chystá, jistě se však již spřádá i scénář pro to pravé naturalistické drama. Pro nás je nejvhodnější nestát na jevišti, ale ani nesedět v hledišti.

Autor: Pavel Strunz | středa 19.8.2015 23:59 | karma článku: 21.13 | přečteno: 441x

Další články blogera

Pavel Strunz

O vojenském satelitu Sokolí očko

Ve středu havarovala raketa Vega, zkonstruovaná Evropskou kosmickou agenturou. Na palubě nesla vojenský satelit Spojených arabských emirátů s příznačným názvem Falcon Eye 1 (Sokolí očko 1).

12.7.2019 v 23:59 | Karma článku: 24.24 | Přečteno: 559 | Diskuse

Pavel Strunz

Opozice, požaduj zrušení paragrafu o přimíchávání biopaliv.

Obří demonstrace proti Babišovi a Agrofertu vyšuměla do ztracena. Andrej Babiš má hroší kůži a sám od sebe jistě neodstoupí. Ví, že přestřelené požadavky demonstrantů z něj pro podstatnou část občanů dělají mučedníka.

25.6.2019 v 18:52 | Karma článku: 24.73 | Přečteno: 511 | Diskuse

Pavel Strunz

Poškozovat dobré jméno nelze tam, kde neexistuje

Nemohu říci, že by ODS měla na celostátní úrovni dobré jméno, které by někdo mohl poškozovat. Mívala ho, ale za posledních patnáct let si ho značně pokazila. A kazí si ho i nadále.

17.3.2019 v 16:06 | Karma článku: 45.76 | Přečteno: 5431 | Diskuse

Pavel Strunz

Nazvěte to jinak

V prosinci má parlament projednávat novelu občanského zákoníku, která by umožnila tzv. manželství dvojic stejného pohlaví. Pro jejich propagátory mám dva body k úvaze. Týkají se terminologie a rozšiřování vlivu státu.

5.12.2018 v 10:13 | Karma článku: 26.58 | Přečteno: 525 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

K článku Ladislava Jakla „Ferdu Mravence za člena vlády?“

Politický komentář s titulkem uvedeným v nadpise publikoval Ladislav Jakl (LJ) na blogu iDNES v pondělí 19/8. Jde o jeho starší text, který byl na webu Institutu VK zveřejněn 30/7.

19.8.2019 v 18:00 | Karma článku: 18.82 | Přečteno: 543 | Diskuse

Karel Trčálek

Už ne Kalousek, ale Michal Šmarda je teď největším nebezpečím pro Česko

Každý občan České republiky, který ještě umí číst, a proto si může přečíst Ústavu, dobře ví, že největším nebezpečím pro demokracii v Česku už není Kalousek, nýbrž Šmarda

19.8.2019 v 16:36 | Karma článku: 18.74 | Přečteno: 373 | Diskuse

Dušan Póč

…a radnice mlčí…

Nedávno spatřila světlo světa informace o tom, kde se v Česku nejlépe žije. No, nedělal jsem si žádné přehnané iluze, ale že můj rodný Vsetín, položený do nejkrásnějšího koutu naší republiky, skončí v propadlišti poražených?!?

19.8.2019 v 15:29 | Karma článku: 15.31 | Přečteno: 354 |

Petr Máj

“Ci videt tocit kolecka!!!”

V půvabné Habbertonově knížce Helenčiny dětičky se malé dítě bolestným křikem domáhá otevření strýčkových kapesních hodinek během jízdy po velmi prašné venkovské cestě. (Připomnělo mi to Hamáčkovu urputnost.)

19.8.2019 v 14:48 | Karma článku: 20.71 | Přečteno: 328 | Diskuse

Jan Lněnička

Greta - mucholapka na čtenáře

Ani nemusím psát celé její jméno do vyhledávače a počítačový procesor ihned pozná, o jakou Gretu se jedná. Čtenář jakbysmet.

19.8.2019 v 14:29 | Karma článku: 15.32 | Přečteno: 489 | Diskuse
Počet článků 195 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1312

Vědecký pracovník a pořád ještě člen strany, která už se nejmenuje Strana svobodných.občanů, a která už nemá v logu berana.

Blog píši zejména o těch, kteří se z nás snaží vytrénovat mistry ve skoku na špek.

Najdete na iDNES.cz