Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Deficit demokracie a nereformovatelnost EU

30. 06. 2016 11:25:20
Po britském referendu, ve kterém naděje zvítězila nad strachem se roztrhl pytel s nejrůznějšími hodnoceními a prohlášeními, co by Unie a její představitelé měli dělat a jak by měli reflektovat nastalou situaci.

I ministr zahraničí Zaorálek se vydal na politickém jevišti odvážně hodně dopředu, když požadoval demisi předsedy Evropské komise Junckera. Zřejmě si neuvědomil, že zatímco na ostrovní straně kanálu naděje zvítězila nad strachem (viz pozn. pod čarou A), na kontinentální straně deficit demokracie vítězí nad úvahami o výměně šéfů. Volání, aby vedení EU vyvodilo osobní zodpovědnost z výsledku referenda o brexitu, naráží na hluchotu Unie.

Už i politici hlavního proudu u nás bezpochyby začínají zjišťovat, že demokracie na úrovni EU opravdu nefunguje. Prozatím však jen začínají uvažovat o tom, že šéfové Evropské unie jsou jako důstojníci Titanicu (viz pozn. pod čarou B), kde se v salónu první třídy tancuje, zatímco v podpalubí už stoupá voda.

Podobné je to i u představitelů ODS, kteří též volají po odchodu špiček EU („První, kdo měl po Brexitu rezignovat, nebyl britský premiér, ale pánové Juncker, Schulz, Tusk a další.“). Nebudou vyslyšeni - nemají na nic vliv. V prostředí s deficitem demokracie nemá na nic vliv ani česká vláda - a vlastně nikdo, kromě vrcholných eurofederalistických politiků a unijních funkcionářů.

---
Dále je možno dobře rozpoznat, že na kontinentální straně kanálu deficit demokracie už dávno zvítězil také nad úvahami o skutečné reformě. Volání, aby se EU změnila, naráží na její nereformovatelnost. Pokus o minulou reformu, kdy na začátku bylo ujišťování, že nikdo nechce superstát, skončil přijetím Lisabonské smlouvy, která k němu směřuje.

Úvahy o skutečné reformě EU na naší politické scéně jsou naivní. Jsou naivní prohlášení ODS v posledních dnech (a tudíž o několik let opožděně) typuMusíme využít této historické příležitosti k tomu, abychom vyjednali nové podmínky našeho členství v Evropské unii ...nebo „Již nyní je jasné, že evropské smlouvy budou otevřeny“.

Takovým úvahám, vyslovovaným především tzv. eurorealisty, dala ráznou odpověď německá kancléřka Merkelová, která jakoukoliv zásadní reformu odmítla. Obzvláště takovou, která by znamenala změnu unijních smluv. Opět tak potvrdila neprůchodnost jakékoliv reformy EU směřující k uvolnění šroubů. Naopak se objevují vážné úvahy o utužení Unie bez Británie.

Možná časem dojde i tzv. eurorealistům, že EU je bohužel již mnoho let nereformovatelná a jediná šance, jak utéct hrobníkovi z lopaty je směřovat k #czexitu.

---
Opravdu špatnou zprávou je, že výše zmíněné přirovnání EU k Titanicu pokulhává. Voda v podpalubí Titanicu začala stoupat po náhodném unikátním nárazu do ledovce. To, co se chronicky děje v Unii (a může vést k nekontrolovatelnému rozpadu) spíše než Titanic již mnoho let připomíná jinou gigaloď - Archu Noemovu, a to po dlouhé plavbě, kdy už všechna zvířata mají ponorkovou nemoc. Od doby před šesti lety, kdy jsem o tom napsal bajku (Bajka, 5.3.2010), se situace ještě zhoršila. V omezeném prostoru si zvířata na Arše notně lezou na nervy.

Prakapitán Noe, který se radí jen se slony, zavádí jednu regulaci za druhou a nevšímá si, že voda už dávno opadla. Ararat je v dohledu, je nutno přistát a vypustit posádku. Prakapitán Noe by si měl všímat – dříve, než dojde ke vzpouře a chaosu. Noe si však zřejmě nevšímá úmyslně. Na pevnině už by nebyl prakapitánem a neměl by moc.

Nezbývá, než aby zvířata skočila do vody a doplavala ke břehu. Pak zůstane jen prázdná Archa s Noem, možná se slony. Ať si pak plavbu užijí.

-----------------------------------
Pozn. pod čarou A: Ty z čtenářů, kteří si na základě tendenčních zpráv v našich hlavních médiích myslí, že Britové hned po referendu masově začali litovat svého rozhodnutí, nechť z omylu vyvede článek ve Frankfurter Allgemaine Zeitung.

Pozn. pod čarou B: Pro tuto příležitost se hodí akronym TITANIC (Totally Irresponsible Tumoured Area of Non-Innovative Countries) navržený v r. 2010.

Autor: Pavel Strunz | čtvrtek 30.6.2016 11:25 | karma článku: 28.36 | přečteno: 614x

Další články blogera

Pavel Strunz

Modré – nebo světlé zítřky? Díl čtvrtý: Zopakovat.

Když jsem psal svůj úplně první blog, zakončil jsem ho slovy: „Včera jsme byli označeni za šejdíře, dnes jsme strašeni nepřízní mocných. Co zítra?"

19.10.2017 v 23:55 | Karma článku: 9.20 | Přečteno: 149 | Diskuse

Pavel Strunz

Modré – nebo světlé zítřky? Díl třetí: Argumenty a protiargumenty.

Život v Unii samozřejmě není zcela černý. Vynikající jsou na ní původní myšlenky Evropského společenství: volný obchod, volný pohyb osob (s jistými pojistkami), služeb, kapitálu.

19.10.2017 v 20:10 | Karma článku: 9.59 | Přečteno: 156 | Diskuse

Pavel Strunz

Modré – nebo světlé zítřky? Díl druhý: Nemožnost cokoliv ovlivnit, zodpovědnost za vše.

V prvním díle předvolebních úvah jsem na slovech špiček Evropské unie demonstroval, že EU mílovými kroky směřuje k federaci. Při vědomí tohoto trendu vzniká zcela relevantní otázka, zdali se tohoto společenství i nadále účastnit.

19.10.2017 v 5:53 | Karma článku: 14.73 | Přečteno: 249 | Diskuse

Pavel Strunz

Modré – nebo světlé zítřky? Díl první: Quo vadis, Evropská unie?

Odpověď vystřelím hned na začátku: EU směřuje nezadržitelně k federaci. Juncker, Mackron, Merkelová - všechny hlavní postavy Evropské unie vyjadřují totéž, jen možná trochu jinými slovy.

18.10.2017 v 23:52 | Karma článku: 17.28 | Přečteno: 241 |

Další články z rubriky Politika

Erik Steinn

Babiš konečně nabídl Fialovi akceptovatelnou nabídku k sňatku

ODS je v koutě, takovou nabídku nelze odmítnout!! Stát bude říti několik státních firem a agentur, jejichž ředitelem bude pan Babiš, pak už je jedno kdo bude předsedou vlády.

24.11.2017 v 11:32 | Karma článku: 4.81 | Přečteno: 365 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K omluvě náměstkyně ministra zahraničí

Řekla v televizi něco, co může být z věcného hlediska do jisté míry pravda, přesto se ale dostala do palby kritiky a hrozil jí i vyhazov. Kdyby se neomluvila.

24.11.2017 v 11:15 | Karma článku: 10.48 | Přečteno: 328 | Diskuse

Jiří Turner

Poslanecká sněmovna snů

Nutno dodat, že zlých snů, a jistě této noční můry není konec, bude představena nová vláda, kterou patrně dříve či později podpoří ti, jejichž představitelé jsou novými místopředsedy Sněmovny, tedy komunisté a okamurovci.

24.11.2017 v 11:08 | Karma článku: 14.07 | Přečteno: 376 | Diskuse

Vladimír Zeman

Vivat politikaření ve sportu.

Musím se kajícně přiznat, že o ničem jiném než je prezentováno v našich veřejnoprávních médiích, na svém blogu nepíšu. Číst si ty informace, které probíhají na liště ve spodním obrazovky, je mnohokrát zajímavější než komentované

24.11.2017 v 11:00 | Karma článku: 6.62 | Přečteno: 123 | Diskuse

Michal Svoboda

Recept na správnou koblihu. šéfkuchař Andrej Babiš.

Tento recept zvládne každý, kdo by chtěl v budoucnu manipulovat s masou pokryteckých závistivých jedinců, kteří budou vždy v nějakém kultu osobnosti.

24.11.2017 v 10:21 | Karma článku: 8.77 | Přečteno: 256 | Diskuse
Počet článků 180 Celková karma 12.70 Průměrná čtenost 1270

Vědecký pracovník a ještě stále člen Svobodných, který nicméně začíná pochybovat, že Svobodní jsou chybou v Matrixu.

Blog píši zejména o těch, kteří se z nás snaží vytrénovat mistry ve skoku na špek.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.