Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Motory a brzdy

19. 08. 2016 0:00:41
Zpráva z r. 2016: Nizozemský ženský volejbalový tým na příští olympiádě v Tokiu v r. 2020 bude nejšetrnějším týmem ze všech k životnímu prostředí.

Z důvodů ochrany klimatu se například hráčky nebudou moci při tréninku ani při zápase příliš potit. Vodní pára je nejdůležitější skleníkový plyn (pozn. PS: ty ze čtenářů, kteří si myslí, že je to CO2, tento výrok vyvádí z omylu), a tedy pro záchranu planety je nutné omezit její emise. Limity budou v nizozemské lize přísně sledovány a v případě jejich překročení budou hráčky a kluby přestupkovou komisí nizozemského volejbalového svazu penalizovány.

Hráčky v Nizozemsku také nesmí jíst žádné hovězí maso, neboť je žádoucí omezovat počty hovězího dobytka na pastvinách. Při zažívání totiž skot produkuje příliš mnoho skleníkového plynu metanu. Bifteky proto nebudou ani na jídelníčku nizozemského národního týmu pro olympiádu v Tokiu.

Pro zápasy nizozemské volejbalové ligy je povoleno používat pouze plátěné kecky s podrážkou z přírodního kaučuku a míče z téhož materiálu, neboť je zakázáno jakkoliv podporovat výrobky ropného průmyslu. Kaučuk má ovšem jiné elastické vlastnosti, nežli syntetický materiál pro standardní míče. Nizozemský svaz se proto, prozatím bezúspěšně, snaží na mezinárodní scéně prosadit míče z kaučuku. Argumentuje tím, že do příští olympiády pokročí technologie zpracování přírodního kaučuku natolik, že dokáže plně nahradit umělé materiály. Zejména asijské svazy jsou však zásadně proti.

---
Zpráva z r. 2020: Souboj s čínským národním týmem, který nizozemské volejbalistky na olympiádě v Riu v roce 2016 těsně porazily (3:2), si hráčky Nizozemska bohužel nezopakují. Na olympiádu v Tokiu se Nizozemky díky svým slabým výkonům vůbec nekvalifikovaly.

---
Komentář: Kdyby chtěl spáchat rychlou sebevraždu, měl by nizozemský volejbalový svaz s okamžitou platností zakázat pinkání s míčem. Podle výše uvedených zpráv však páchá nizozemský volejbalový svaz sebevraždu pomalou. Po jeho mezinárodních neúspěších ztratí diváci v Nizozemsku o volejbal zájem, odvrátí se od něj sponzoři a nizozemský volejbal zajde postupně na úbytě.

Jak však správně ctěný čtenář dovodil, výše uvedené zprávy se nezakládají na pravdě. Takovou ztrátu konkurenceschopnosti, např. oproti čínským volejbalistkám, skrze nesmyslné regulace do vlastních řad určitě nizozemský volejbalový svaz vůbec nenapadly.

---
Co však ve skutečnosti napadlo Nizozemce, konkrétně nizozemskou vládu, je zákaz prodeje aut se spalovacími motory od roku 2025. Takovýto zákon je v Nizozemsku těsně před schválením.
A podobnou cestou zákazu spalovacích motorů v automobilové dopravě se chtějí vydat i Norové, kteří dokonce hodlají později zakázat i spalovací motory na lodích.
Důvod? Boj s klimatickými změnami (dříve nazývanými globální oteplování) skrze snižování množství CO2 produkovaného lidskou činností.

---
Kdyby chtěly nizozemská a norská vláda spáchat rychlou ekonomickou sebevraždu, pak by přestaly s praxí „kázat vodu a těžit ropu“. Tedy s okamžitou platností by zakázaly těžbu a rafinaci ropy, čímž by odřízly svůj státní rozpočet od příjmů plynoucích Nizozemcům z firmy Royal Dutch Shell plc. a Norům z jejich ropných plošin v Severním moři. Tím by snížily svůj podíl na celosvětové produkci CO2 neskonale více, než jen „pouhým“ zákazem spalovacích motorů. Zároveň by však spáchaly ideologicky čistým způsobem výše zmíněnou rychlou sebevraždu.

Nicméně i „pouhým“ zákazem spalovacích motorů, pokud příslušné zákony budou schváleny, obě země páchají sebepoškozování, a (v kombinaci s dalšími regulacemi) i pomalou ekonomickou sebevraždu, neboť brzdí – zcela zbytečně – svoji konkurenceschopnost. Například právě oproti Číně.

Naprosto nejsem přesvědčen o správnosti doktríny člověkem-způsobeného globálního oteplování. Ale je faktem, že některé vlády jsou v tomto směru neodbytně přesvědčeny o nezbytnosti svého příspěvku k záchraně planety (cituji v této souvislosti Jana Vose z vládní Nizozemské strany práce: “Potřebujeme postupně snižovat emise CO2 a potřebujeme změnit naše schéma využití fosilních paliv, pokud chceme zachránit Zeměkouli.”)

Když už to tak je, pak tuto svou obsedantní potřebu mohou příslušné vlády řešit příspěvkem (třeba právě z příjmů z rafinérií Shell či norských ropných polí) k základnímu výzkumu v některých oblastech (třeba ve výzkumu metod uskladnění energie či termojaderné fúze). Nikoliv tepáním vlastního obyvatelstva skrze zvyšování nákladů jednotlivých občanů zcestnými regulacemi (po biopalivech, fotovoltaice či rušení žárovek dalšími v řadě).

Pokud pak základní akademický výzkum (jehož výsledky jsou obecně veřejně přístupné) na něco zásadního v tomto směru přijde, každá firma má možnost myšlenku rozvinout a inovovat své výrobky, například vylepšit baterie vozů na elektropohon. Banky jí na to jistě v případě potřeby ochotně půjčí.

---
Jsem přesvědčen, že již dávno nastal čas nenásledovat slepě každou naoko progresivní (ale ve výsledku brzdnou) myšlenku, která přichází ze západu. Jinak nás konkurenční hráčky a hráči z Číny opravdu převálcují. „Parními“ válci se spalovacími motory, ale bez brzd.

Autor: Pavel Strunz | pátek 19.8.2016 0:00 | karma článku: 18.34 | přečteno: 299x

Další články blogera

Pavel Strunz

Modré – nebo světlé zítřky? Díl čtvrtý: Zopakovat.

Když jsem psal svůj úplně první blog, zakončil jsem ho slovy: „Včera jsme byli označeni za šejdíře, dnes jsme strašeni nepřízní mocných. Co zítra?"

19.10.2017 v 23:55 | Karma článku: 9.20 | Přečteno: 149 | Diskuse

Pavel Strunz

Modré – nebo světlé zítřky? Díl třetí: Argumenty a protiargumenty.

Život v Unii samozřejmě není zcela černý. Vynikající jsou na ní původní myšlenky Evropského společenství: volný obchod, volný pohyb osob (s jistými pojistkami), služeb, kapitálu.

19.10.2017 v 20:10 | Karma článku: 9.59 | Přečteno: 156 | Diskuse

Pavel Strunz

Modré – nebo světlé zítřky? Díl druhý: Nemožnost cokoliv ovlivnit, zodpovědnost za vše.

V prvním díle předvolebních úvah jsem na slovech špiček Evropské unie demonstroval, že EU mílovými kroky směřuje k federaci. Při vědomí tohoto trendu vzniká zcela relevantní otázka, zdali se tohoto společenství i nadále účastnit.

19.10.2017 v 5:53 | Karma článku: 14.73 | Přečteno: 249 | Diskuse

Pavel Strunz

Modré – nebo světlé zítřky? Díl první: Quo vadis, Evropská unie?

Odpověď vystřelím hned na začátku: EU směřuje nezadržitelně k federaci. Juncker, Mackron, Merkelová - všechny hlavní postavy Evropské unie vyjadřují totéž, jen možná trochu jinými slovy.

18.10.2017 v 23:52 | Karma článku: 17.28 | Přečteno: 241 |

Další články z rubriky Ekonomika

Markéta Šichtařová

Jak jsem (ne)byla sexuálně obtěžována

Pěkně se nám to rozjelo, jen co je pravda. Soudě podle halasu na sociálních sítích i v tisku, sexuálně obtěžováno muselo být v uplynulém roce snad 99,99 procent žen ve věku nad osmnáct let. Aspoň tomu nasvědčuje kampaň #metoo.

24.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 42.61 | Přečteno: 2195 | Diskuse

Petr Gabriel

Čapí hnízdo je skvost pro děti, na které náš stát zapomněl.

Dohadování v poslanecké sněmovně je sice velmi nečitelné od těch, kteří nepřejí Babišovi, protože nesnášejí jeho aktivity, které jsou některé doslova velmi nebezpečné pro naše zdraví, ale Čapí hnízdo tito zpozdilí politici vůbec n

23.11.2017 v 22:21 | Karma článku: 22.42 | Přečteno: 700 | Diskuse

Eva Kislingerová

Přebytkový rozpočet: Není všechno zlato, co se třpytí

Jak bylo napsáno v médiích, Praha bude (snad) i v příštím roce hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. Často slýcháme, že stát hospodaří s deficitem, jaká je to hrůza.

23.11.2017 v 20:52 | Karma článku: 8.85 | Přečteno: 289 | Diskuse

Evžen Korec

Útok ČNB na bydlení má první oběť: Hypotéky začaly zdražovat

České komerční banky zareagovaly na krok České národní banky (ČNB), která na začátku listopadu zvýšila základní sazbu o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

23.11.2017 v 9:33 | Karma článku: 10.31 | Přečteno: 463 | Diskuse

Petr Havránek

Chcete babišovku?

Po celá staletí se "štamgast" vyznačoval právem mít svoji židli u vyhrazeného stolu, kam by si nikdo z běžných nebo náhodných hostů nedovolil sednout. Tato místa byla často ozdobena vtipným nebo rádobyvtipným označením.

23.11.2017 v 9:14 | Karma článku: 18.59 | Přečteno: 752 | Diskuse
Počet článků 180 Celková karma 12.70 Průměrná čtenost 1270

Vědecký pracovník a ještě stále člen Svobodných, který nicméně začíná pochybovat, že Svobodní jsou chybou v Matrixu.

Blog píši zejména o těch, kteří se z nás snaží vytrénovat mistry ve skoku na špek.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.