Solidarita na vlastní triko. Adoptujte syrské sirotky II.

16. 09. 2018 23:57:36
Nápad europoslankyně Šojdrové přijmout syrské sirotky je třeba zvážit s otevřenou myslí a srdcem. Je možné ho realizovat s aktivní účastí solidárních spoluobčanů, včetně těch politiků, kteří o solidaritě často mluví.

Ve zprávě o iniciativě europoslankyně z července 2018, že by ČR měla přijmout syrské sirotky, se objevila nepravdivá informace, cituji: "Na druhé straně nápad přijmout syrské sirotky, třeba i velmi malé děti, je v Česku zcela nový".

Kvůli tomu, co napíši dále, musím oponovat. Ne, nejedná se o novou myšlenku. Viz můj blog z června roku 2015 s názvem "Adoptujte syrské sirotky. Samozřejmě dobrovolně.". V něm jsem psal: "Měli bychom přijímat z Libye a Sýrie běžence nejvíce zasažené válkou – a to jsou děti, které ztratily ve válce rodiče."

Proč s tímto nápadem nepřišli politici, například právě europoslankyně Šojdrová, už v tom roce 2015? Je přeci naprosto logické a zcela v souladu s evropskými hodnotami, že když nemohu pomoci všem, tak pomáhám těm nejohroženějším. Do záchranných člunů šli vždy ve slušné společnosti nejdříve děti a ženy.

Proč s tímto návrhem nepřišli politici v době, kdy Sýrie byla v rozvráceném stavu s nejasnou budoucností, a proudily z ní statisíce reálných uprchlíků před válkou? Proč s tím nápadem přichází někdo až teď, když už je situace v Sýrii mnohem lepší a pozvolna, ale viditelně se stabilizuje?

Politici s tou ideou měli přijít před vrcholem migrační krize, v době, kdy se jednalo o dobrovolné pomoci. Připomeňme, že tenkrát vedl vládu Sobotka, šéf ČSSD. Škoda, že mu nynější šéf ČSSD Hamáček tenkrát neporadil, co má dělat. A dále si připomeňme, že kromě Andreje Babiše byli v roce 2015 ve vládě i lidovci (KDU-ČSL) pod vedením předsedy Bělobrádka, jejichž europoslankyně s návrhem nyní, po dlouhých třech letech přišla.

Asi žádní z těchto politiků a jejich poradců nečtou mé blogy. To je dost dobře možné, tomu bych se nedivil. Ale divím se, že to řešení tenkrát nikoho z těch tehdejších vládních politiků (a mnozí z nich jsou vládními politiky i dnes) nenapadlo. Zřejmě to nenapadlo ani nikoho z plejády jejich poradců. Za co však byli placeni? Ne za přemýšlení? Nebo to některého poradce napadlo, ale příslušný politik to smetl ze stolu?

Nenapadlo to zřejmě ani nikoho z mnoha neziskovek, které chtěly tak moc solidárně pomáhat, ale zřejmě nikoliv především těm nejpotřebnějším. Pokud existují výjimky, tak těm se omlouvám, ale nepamatuji se, že by některá neziskovka něco takového navrhovala či dokonce realizovala.

Tedy: před lety jsem navrhoval přijmout syrské sirotky. Ale velmi důležité je, že můj návrh byl v jednom detailu (ale velmi podstatném!) jiný než to, co nyní navrhuje paní europoslankyně, a než čím chtějí konkurenti trochu zatopit před volbami Andreji Babišovi.

Paní europoslankyně předpokládá, cituji: "O tyto děti by se v Česku postaraly neziskové a charitativní organizace, případně dětské domovy zřizované kraji nebo církvemi.". Tedy syrské děti by z valné části skončily v dětských domovech. To je pro mne neakceptovatelné, neboť to je naprosto nevhodná integrační politika.

Navrhoval jsem v roce 2015, ať jdeme cestou adopce, což je ta nejsprávnější integrační politika. Psal jsem, cituji: "Ale neměli bychom jim nabídnout jen strávení dětství někde v děcáku ve Vyšních Lhotách. To by opravdu nebylo dostatečně solidární a představovalo by to navíc i bezpečnostní riziko. To by nebyla ta správná integrační politika. Je třeba jim zajistit normální vývoj v rodinách, kde se nejlépe naučí jazyku a místním zvykům.
Navrhněme tedy Evropské unii, že Česká republika přijme právě tolik syrských a libyjských běženců, kolik se v České republice najde rodin ochotných ujmout se sirotků a adoptovat je.
"

Vláda už tenkrát před třemi lety měla zřídit speciální e-mailovou adresu, na kterou by se jí hlásili jednotlivci i rodiny ochotné se syrských a libyjských sirotků ujmout a vychovat z nich řádné středoevropské spoluobčany, nikterak netoužící - až vyrostou - po pomstě za rozvrácení jejich původní domoviny. Nestalo se, bohužel. Ale ani po třech letech není na adopce pozdě. I nyní lze jistě vládě či europoslankyni Šojdrové dobrovolně hlásit ochotu k adopci. Podle počtu přihlášených by pak vláda nahlásila Radě Evropské unie, kolikže to syrských sirotků dobrovolně přijmeme.

Reportéři a moderátoři by se těch politiků, kteří nejvíce hovoří o solidaritě, a to obzvláště těch mladších, měli vždy ptát: "A vy osobně či někdo z vaší rodiny byste adoptoval/adoptovala a integroval/integrovala sirotka ze Sýrie?" Myslím, že by se solidaristé divili, kolik kolegů z jejich řad bude ochotno se adopce ujmout.

Zde bych mohl skončit, ale není to vše, co bych chtěl politikům majícím ústa plná solidarity vzkázat.

Snahu europoslankyně Šojdrové údajně inspiruje „dítě“ Nicholase Wintona. V blogu ze srpna 2015 (viz blog "Proti bezbřehé xenofilii"), tedy před třemi lety, jsem vyzýval signatáře petice "Vědci proti strachu a lhostejnosti" odsuzující vzrůst xenofobie ve společnosti v České republice, aby zorganizovali něco jako zorganizoval sir Winton pro ty nejpotřebnější, pro děti postižené syrskou válkou. Kdo z nich se o něco takového pokusil? Dle toho co vím, tak nikdo. Mnohem jednodušeji jde navrhnout přejmenování hlavního nádraží v Praze po siru Wintonovi, než se pokusit reálně pomoci těm opravdu nejpotřebnějším.

A na závěr pohled do budoucna.

Jsem zvědav, zdali europoslankyně Šojdrová nebo jiný politik adoptuje i další moji letitou myšlenku, tentokrát z 1. září 2015: Udělme dočasný azyl syrským ženám a dětem, pokud jejich muži přislíbí, že půjdou bojovat do armády regulérně zvoleného prezidenta Asada proti Islámskému státu. Až ho zcela porazí, dočasný azyl syrským ženám a dětem skončí, neboť se budou moci vátit do svých domovů. Pro ty, kteří tuto myšlenku prudce odmítali a odmítají, si připomeňme, že svého času i Winston Churchill kooperoval se Stalinem, aby porazil absolutně největší zlo - Hitlera.

Autor: Pavel Strunz | neděle 16.9.2018 23:57 | karma článku: 26.91 | přečteno: 951x

Další články blogera

Pavel Strunz

O vojenském satelitu Sokolí očko

Ve středu havarovala raketa Vega, zkonstruovaná Evropskou kosmickou agenturou. Na palubě nesla vojenský satelit Spojených arabských emirátů s příznačným názvem Falcon Eye 1 (Sokolí očko 1).

12.7.2019 v 23:59 | Karma článku: 24.24 | Přečteno: 559 | Diskuse

Pavel Strunz

Opozice, požaduj zrušení paragrafu o přimíchávání biopaliv.

Obří demonstrace proti Babišovi a Agrofertu vyšuměla do ztracena. Andrej Babiš má hroší kůži a sám od sebe jistě neodstoupí. Ví, že přestřelené požadavky demonstrantů z něj pro podstatnou část občanů dělají mučedníka.

25.6.2019 v 18:52 | Karma článku: 24.73 | Přečteno: 511 | Diskuse

Pavel Strunz

Poškozovat dobré jméno nelze tam, kde neexistuje

Nemohu říci, že by ODS měla na celostátní úrovni dobré jméno, které by někdo mohl poškozovat. Mívala ho, ale za posledních patnáct let si ho značně pokazila. A kazí si ho i nadále.

17.3.2019 v 16:06 | Karma článku: 45.76 | Přečteno: 5431 | Diskuse

Pavel Strunz

Nazvěte to jinak

V prosinci má parlament projednávat novelu občanského zákoníku, která by umožnila tzv. manželství dvojic stejného pohlaví. Pro jejich propagátory mám dva body k úvaze. Týkají se terminologie a rozšiřování vlivu státu.

5.12.2018 v 10:13 | Karma článku: 26.58 | Přečteno: 525 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Václav Dlouhý

Černobyl 2.0 a jiné Putinovy úspěchy.

Nevím, jestli kremloboti dostávají paušál nebo jsou placeni ve výkonu a tím pádem smutní nebo jsou vysmátí, že na Babišově Idnesu mají málo práce. Ale faktem zůstává, že za poslední týdny Rusko dalo Eko Evropě záhul.

19.8.2019 v 23:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 80 | Diskuse

Vladimír Havránek

Pane Šmardo konečně, aneb není čas změnit text na prezidentské vlajce?

Po třech měsících naprosto zbytečné kauzy okolo kultůůůry se zdá, že vše se vrátí do původních kolejí. Jen osoby a obsazení mají trochu jiné kostýmy. Ten prezidentský se nemění, podobně jako v Commedia de la arte. Bureš přinesl

19.8.2019 v 23:15 | Karma článku: 8.04 | Přečteno: 141 | Diskuse

Nikola Borovičková

Boje za lepší svět - díky nechci

Představte si svět, ve kterém by se LGBT aktivisté, obránci tradiční rodiny, antifašisté, ekoalarmisté a další bojovníci za lepší svět chytli za ruce a společně skočili z útesu.

19.8.2019 v 21:09 | Karma článku: 22.65 | Přečteno: 480 | Diskuse

Jan Ziegler

Zemanova šílenost by nás zruinovala

Proto je třeba ji zastavit. Jedná se o stavbu průplavu Dunaj – Odra- Labe, kterou odborníci označují za zbytečnou a škodlivou. Měly by nás varovat smutné zkušenosti Německa s podobným megalomanským projektem.

19.8.2019 v 19:07 | Karma článku: 26.98 | Přečteno: 699 | Diskuse

Marek Trizuljak

Všichni dobří rodáci a sedlák Josef

Slovo "kolektivizace" je eufemizmus pro vražednou gangsterskou loupež v masovém rozměru a pro genocidu selského stavu

19.8.2019 v 17:53 | Karma článku: 19.89 | Přečteno: 297 | Diskuse
Počet článků 195 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1312

Vědecký pracovník a pořád ještě člen strany, která už se nejmenuje Strana svobodných.občanů, a která už nemá v logu berana.

Blog píši zejména o těch, kteří se z nás snaží vytrénovat mistry ve skoku na špek.

Najdete na iDNES.cz