O vojenském satelitu Sokolí očko

12. 07. 2019 23:59:59
Ve středu havarovala raketa Vega, zkonstruovaná Evropskou kosmickou agenturou. Na palubě nesla vojenský satelit Spojených arabských emirátů s příznačným názvem Falcon Eye 1 (Sokolí očko 1).

Chvíli po startu spadla raketa Vega z dílny Evropskoé kosmické agentury (ESA). Pády kosmických raket se občas stávají. Je to smutné, většinou takové ztráta znamená zdržení v mírovém využití kosmického prostoru. Mnohem závažnější je však informace, že raketa Vega nesla vojenský satelit Spojených arabských emirátů s příznačným názvem Falcon Eye 1 (Sokolí očko 1).

Koncem roku mělo následovat ještě vypuštění druhého obdobného satelitu, Sokolího očka 2 - do páru, aby sokolík dobře prostorově viděl. Po pádu nosiče však bude vypuštění druhého Sokolího očka zřejmě přehodnoceno.

Nosič satelitu - raketu Vega - vypustila z kosmodromu Kourou (Guiana Space Center) společnost Arianespace. Tato firma je ze 74% vlastněna ArianeGroup, která je společným podnikem Airbusu a francouzské společnosti Safran. Vlastníky Airbusu jsou mimo jiné Francie (11.1%), Německo (11.09%) a Španělsko (4.2%). Vlastníkem Safran je vedle dalších i Francie (13.06%). Divil bych se, kdyby v těchto strategických společnostech neměly vlády výše uvedených států speciální rozhodovací pravomoci (něco jako zlatou akcii).

Tedy shrňme: Vojenský satelit Spojených arabských emirátů měl být vynesen zařízením vyvinutým ESA, který vypustila společnost spoluvlastněná evropskými velmocemi z kosmodromu Guiana Space Center, do značné míry finanancovaného ESA.

---
Otázka, která ihned přijde na mysl, je, proč pomáhají naši spojenci v NATO vypustit vojenský satelit Spojeným arabským emirátům, kterýžto stát není jejich přímým vojenským spojencem. Dále: jak je zajištěno, že vojenský satelit nebude zneužit pro špionáž proti zájmům spojenců Francie, Německa či Španělska? A ještě dále: jak je zajištěno, že data, která satelit získá, nebudou poskytnuta státům, se kterými mohou být státy NATO v nepřátelském nebo potenciálně nepřátelském vztahu?

Toto jsou relevantní otázky, jak je například vidět z disputace ze strany Izraele před vypuštěním tureckého vojenského satelitu Göktürk-1 v roce 2016 (a to je Turecko členem NATO). Další otázka samozřejmě je: jak je zajištěno, že se k datům z vojenského satelitu nedostanou teroristické skupiny? A nakonec: Samozřejmě by mne též zajímalo, jaká území měla Sokolí očka skenovat. Celý povrch Země bez omezení?

Lze jistě argumentovat, že Spojené arabské emiráty jsou partnerem NATO skrze tzv. Istanbul Cooperation Initiative. Ano, ale přinejmenším na stejné partnerské úrovni ve vztahu k NATO jsou i státy pod hlavičkou dohody „Partnership for Peace“. Pomáhaly by státy NATO vyslat na oběžnou dráhu vojenský satelit státům jako je Bělorusko či Moldávie či Srbsko, které jsou členy dohody „Partnership for Peace“? Pokud nikoliv, pak proč jsou ochony napomáhat vyslání vojenského satelitu Spojených arabských emirátů?

Neměl by se náš ministr zahraničí na toto ptát svých kolegů z NATO – z Francie, z Německa a ze Španělska?

---
Ještě podstatnější mi však připadne otázka využití nosiče Vega, neúspěšně použitého k vynesení satelitu, který vyvinula Evropská vesmírná agentura, a také samotného kosmodromu, jehož provoz je významně podporován ESA. Posláním ESA je, cituji: “... utvářet rozvoj evropských vesmírných kapacit a zajistit, že investice ve vesmíru pokračují ku prospěchu občanů Evropy a světa.

Představoval bych si jiný prospěch pro občany Evropy a světa, než je vyslání vojenského satelitu nečlenského státu Evropské vesmírné agentury. Třeba prospěch ve fomě meteorologické či telekomunikační družice, vědecý výzkum, satelitní navigační systém.

Česká republika je členským státem ESA od r. 2008 a tím pádem přispívá do jejího rozpočtu 0.8%, což je ročně 33.1 milionů EUR (cca 860 milionů Kč). V důsledku toho i Česká republika přispívá na vývoj nosiče Vega, který byl nyní (neúspěšně) použit k vynesení vojenského satelitu Spojených arabských emirátů. Přispívá i na provoz kosmodromu.

Je vynášení vojenských satelitů nikoliv spojeneckých zemí v zájmu České republiky? Neměla by si Česká republika smluvně lépe ohlídat, na co jsou využívány prostředky, které dává na technický vývoj v rámci ESA? Nebo je to smluvně ošetřeno, ale přesto se České republiky na názor nikdo neptal?

Podobné otázky by měl náš ministr zahraničí položit Evropské unii, která ze svého rozpočtu (do kterého přisypává i ČR) přispívá na provoz ESA dalšími zhruba 20%. Je si EU vědoma, že technika, jejíž vývoj finančně podporuje, a kosmodrom, jenž finančně podporuje, jsou využívány k vojenským programům nečlenských států? Třeba právě Spojených arabských emirátů, ale i Turecka. Děje se to s jejím souhlasem, nebo bez něj? A proč?

To vše jsou otázky, na které bych rád znal odpovědi.
Zároveň doufám, že v případě havárie rakety Vega se bude jednat o standardní pojišťovací případ, a že ESA se nebude muset podílet na náhradě škody Spojeným arabským emirátům za zničené vojenské Sokolí očko.

Autor: Pavel Strunz | pátek 12.7.2019 23:59 | karma článku: 24.24 | přečteno: 559x

Další články blogera

Pavel Strunz

Opozice, požaduj zrušení paragrafu o přimíchávání biopaliv.

Obří demonstrace proti Babišovi a Agrofertu vyšuměla do ztracena. Andrej Babiš má hroší kůži a sám od sebe jistě neodstoupí. Ví, že přestřelené požadavky demonstrantů z něj pro podstatnou část občanů dělají mučedníka.

25.6.2019 v 18:52 | Karma článku: 24.73 | Přečteno: 511 | Diskuse

Pavel Strunz

Poškozovat dobré jméno nelze tam, kde neexistuje

Nemohu říci, že by ODS měla na celostátní úrovni dobré jméno, které by někdo mohl poškozovat. Mívala ho, ale za posledních patnáct let si ho značně pokazila. A kazí si ho i nadále.

17.3.2019 v 16:06 | Karma článku: 45.76 | Přečteno: 5431 | Diskuse

Pavel Strunz

Nazvěte to jinak

V prosinci má parlament projednávat novelu občanského zákoníku, která by umožnila tzv. manželství dvojic stejného pohlaví. Pro jejich propagátory mám dva body k úvaze. Týkají se terminologie a rozšiřování vlivu státu.

5.12.2018 v 10:13 | Karma článku: 26.58 | Přečteno: 525 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Václav Dlouhý

Černobyl 2.0 a jiné Putinovy úspěchy.

Nevím, jestli kremloboti dostávají paušál nebo jsou placeni ve výkonu a tím pádem smutní nebo jsou vysmátí, že na Babišově Idnesu mají málo práce. Ale faktem zůstává, že za poslední týdny Rusko dalo Eko Evropě záhul.

19.8.2019 v 23:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 86 | Diskuse

Vladimír Havránek

Pane Šmardo konečně, aneb není čas změnit text na prezidentské vlajce?

Po třech měsících naprosto zbytečné kauzy okolo kultůůůry se zdá, že vše se vrátí do původních kolejí. Jen osoby a obsazení mají trochu jiné kostýmy. Ten prezidentský se nemění, podobně jako v Commedia de la arte. Bureš přinesl

19.8.2019 v 23:15 | Karma článku: 8.04 | Přečteno: 145 | Diskuse

Nikola Borovičková

Boje za lepší svět - díky nechci

Představte si svět, ve kterém by se LGBT aktivisté, obránci tradiční rodiny, antifašisté, ekoalarmisté a další bojovníci za lepší svět chytli za ruce a společně skočili z útesu.

19.8.2019 v 21:09 | Karma článku: 22.83 | Přečteno: 487 | Diskuse

Jan Ziegler

Zemanova šílenost by nás zruinovala

Proto je třeba ji zastavit. Jedná se o stavbu průplavu Dunaj – Odra- Labe, kterou odborníci označují za zbytečnou a škodlivou. Měly by nás varovat smutné zkušenosti Německa s podobným megalomanským projektem.

19.8.2019 v 19:07 | Karma článku: 26.98 | Přečteno: 706 | Diskuse

Marek Trizuljak

Všichni dobří rodáci a sedlák Josef

Slovo "kolektivizace" je eufemizmus pro vražednou gangsterskou loupež v masovém rozměru a pro genocidu selského stavu

19.8.2019 v 17:53 | Karma článku: 19.89 | Přečteno: 298 | Diskuse
Počet článků 195 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1312

Vědecký pracovník a pořád ještě člen strany, která už se nejmenuje Strana svobodných.občanů, a která už nemá v logu berana.

Blog píši zejména o těch, kteří se z nás snaží vytrénovat mistry ve skoku na špek.

Najdete na iDNES.cz