Andělská selanka a ostrá německá satira

12. 04. 2016 23:37:22
Po vystoupení zpěvačky Lenky Dusilové a dalších při předávání cen Anděl se strhla v Čechách slovní přestřelka, zdali má zpěvačka či zpěvák, tj. umělec, právo vyslovovat kritiku na adresu prezidenta. Samozřejmě, že má!

Lepší by bylo, kdyby ji vyslovovala jinde, než v pořadu veřejnoprávní televize, neb pak by to byla záležitost mezi ní a soukromým majitelem televize. Ale pokud ještě pořád existuje takzvaná veřejnoprávní televize, tak i tam si může něco takového říci. (Otázka v případě veřejnoprávního média je, kdo je ta druhá smluvní strana, která ji příště může nebo nemusí vzít do svého vysílání. Je to Parlament? vedení televize? Rada pro vysílání? většinový názor občanů ČR?).

Každopádně kritika hlavy státu není trestná. Lenka Dusilová se nedopustila ani žádných urážek, tedy ani občanský zákoník na ochranu osobnosti na ni nemůže nikdo aplikovat. Zřejmě ani žádnou smlouvu neporušila. Kritika politiků i státníků je v médiích běžná. Nejsme v době císaře pána, kterého kritika byla zapovězena a urážka byla záležitostí trestní.

Jediné, co na zpěvačku mohou její kritici použít, je tzv. soukromá diskriminace, která (na rozdíl od státní diskriminace) je přípustná, a je i přirozená. Termín "soukromá diskriminace" dvěma slovy říká, že "před Bohem, zákonem a volební urnou jsme si všichni rovni, nikoliv však v očích svých spoluobčanů." Ostatně ji určitě používá i zpěvačka sama, neb v jejích očích je evidentně prezident Zeman velmi nízko oproti jiným lidem. Používají ji všichni - a ti, kdo říkají, že nikoliv, tak lžou. Spousta lidí ohánějících se svobodou slova si dá na klopu placku „Je suis Charlie“, někteří možná i "Je suis Pussy Riot“, ale už málokdo z nich „Je suis Konvička“. Používají soukromou diskriminaci.

Kdyby se bývala hypoteticky Lenka Dusilová urážky dopustila, pak má dotčená osoba, tedy i prezident, dle občanského zákoníku vždy právo se proti slovům na jeho adresu dovolávat ochrany osobnosti u soudu. To je určité omezení tolik skloňované svobody projevu, s kterým je většina lidí zřejmě srozuměna. I já si myslím, že taková možnost je dobrá a zároveň dostačující. Jsem rád, že například Milan Knížák může podat žalobu na umělce Davida Černého za to, že o něm řekl něco velmi, velmi nehezkého v médiích.

---
Nepříliš organická, ale nutná vsuvka: Existují samozřejmě i další omezení svobody projevu, vynucovaná zákonem, v různých zemích a časech různá. Hezký obecný přehled je zdehle. Mezi nimi je pro mne aktuálně zajímavý další případ omezení svobody projevu, na který by se možná dal vztáhnout i nějaký náš, asi autorský, zákon. Je to "copyright". Nepřípustný by měl být (a zřejmě je) třeba případ, kdy někdo bez souhlasu autora převezme na svůj server jeho dílko, dejme tomu článek. Navíc ho mírně, ale nikoliv nepodstatně, upraví. Na případy takové manipulace s textem a obrázky možná myslí i občanský zákoník - zřejmě též není přípustná. Něco takového by se bez souhlasu autora dít nemělo, že pane Petře Hájku?

---
Náhoda tomu chtěla, že paralelně s diskusí u nás o přípustnosti/nepřípustnosti kritiky na adresu našeho prezidenta při předávání cen Anděl probíhá v Německu obrovská diskuse o přípustnosti nebo nepřípustnosti satirických vyjádření jistého umělce, shodou okolností s pěkným jménem Jan Böhmermann. Proti tomuto německému případu je ten náš v úvodu zmíněný jen takovou andělskou selankou. Jan Böhmermann se ve vysílání veřejnoprávní německé televize ZDF v satirickém pořadu vyjádřil na adresu tureckého prezidenta Erdogana zhruba ve stejném smyslu, jako se David Černý kdysi vyjádřil o Milanu Knížákovi. Tedy velmi nechutně. Až tak nechutně, že záznam pořadu německá veřejnoprávní televize dokonce dobrovolně zcenzurovala a stáhla z archivu.

Turecký prezident potupu neunesl a nenechal to jen tak. Nepoužil však na svou ochranu nějaké německé obdoby občanského zákoníku, paragrafu na ochranu osobnosti. Použil těžšího kalibru - německého zákona trestního. A ten říká, že urážet domácí (německé) politiky sice není trestné, ale urážet hlavy cizích států už ano .

Má to několik podmínek. Za prvé: Německo musí s danou zemí udržovat diplomatické styky. To samozřejmě udržuje, a to intenzivní, jak jsme zcela nedávno viděli při handrkování o mezinárodní smlouvě s Tureckem o ilegálních imigrantech. Za druhé: Postižená země musí vznést požadavek na trestní stíhání. To Turecko v pondělí udělalo - jeho velvyslanectví doručilo Německu nutnou žádost. Za třetí: Německá vláda musí s trestním stíháním vyslovit souhlas. Takže teď má německá vláda hlavu v pejru a řeší, jak neurazit Turecko (kterému pěkných pár měsíců nadbíhala) a zároveň nevypadat jako někdo, kdo potlačuje svobodu projevu.

To je oříšek, který bude vláda Angely Merkelové muset rozlousknout. Pravděpodobně je však již rozlousknut a německá strana už přesvědčila Erdogana, aby podal paralelní žalobu podle jiného paragrafu německého trestního zákona, a to jako soukromá osoba .

Tím pádem německá vláda bude moci odmítnout tureckou oficiální žádost o potrestání viníka urážek jeho majestátu tureckého prezidenta, a Angela Merkelová se bude moci stavět do role velké obhájkyně svobody slova, kterou ale není. Jan Böhmermann bude pravděpodobně potrestán později podle druhé žaloby za urážku soukromé osoby Erdogana, neb uraženou ješitnost mocného mocnáře je třeba nějakým způsobem uchlácholit.

---
Mějme tedy na paměti, že omezení práva na svobodu projevu v občanské společnosti existují a jsou podmíněna historicky a lokálně. Ta omezení by dle mne měla být minimální (a když už, tak by mělo být měřeno všem stejným metrem) pokud se jedná o omezování z iniciativy ze strany státu. Omezení svobody projevu směřovaná na ochranu soukromých osob mohou být již rozsáhlejší. Zákonů na ochranu osobnosti, cti či důstojnosti mohou využívat samozřejmě i politici, ale měli by tak činit velmi obezřetně. Jinak jim hrozí, že se postaví do role uraženého mocnáře Erdogana, pro nějž evidentně neplatí přísloví "lev much nelapá".

Autor: Pavel Strunz | úterý 12.4.2016 23:37 | karma článku: 25.93 | přečteno: 1206x

Další články blogera

Pavel Strunz

Povinná solidarita a jiné zlodějiny

Suverenita, solidarita, manželství. Tyto a další dlouhodobě zavedené pojmy jsou vykrádány. Ti u kormidla by si měli přečíst Havlův projev "Slovo o slovu" a nepodporovat degradaci ověřeného názvosloví.

23.6.2023 v 2:26 | Karma článku: 31.35 | Přečteno: 801 | Diskuse

Pavel Strunz

Koronachyb hromada, ale boj se svobodou vláda zvládá na jedničku.

Vládě se zápas s koronavirem nedaří. Chybová nálož je značná. Zato si výborně vede v souboji se svobodou. Rozděluje a panuje.

3.12.2021 v 23:56 | Karma článku: 30.00 | Přečteno: 760 | Diskuse

Pavel Strunz

Očkování, očkování, očkování, očkování, očkování, očkování, očkování, očkování ... lék?!?

Po ne zcela splněných očekáváních z očkování je třeba konečně seriozně začít léčit COVID19 existujícími léky, případně testovat nové, levnější.

27.10.2021 v 0:13 | Karma článku: 32.93 | Přečteno: 1144 | Diskuse

Pavel Strunz

Pro klimatickou dobrotu na doživotní žebrotu. Ale má ta dobrota vůbec opodstatnění?

Indoktrinace klimatickým alarmismem prostoupila i u nás mnohé až do morků kostí. Dosavadní vědecké poznatky neopravňují ke spuštění panických opatření na záchranu před globálním oteplováním, znamenající zchudnutí a ztrátu svobody.

5.10.2021 v 19:43 | Karma článku: 28.08 | Přečteno: 921 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Vodvářka

Velký pátek jako příležitost

Už několik let je v "portfoliu" státních svátků i Velký pátek, který by mohl být vhodnou příležitostí k uvědomění si tzv. evropských hodnot, s nimiž se poslední léta mediálně žongluje.

28.3.2024 v 9:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 46 | Diskuse

Filip Vracovský

Jak to vypadá Mordor ( Rusko ) už nám klepe na dveře ?

Krátká předsváteční úvaha ... Taky vás některé uklidňující zprávy spíš rozruší ? Račte vstoupit .....

28.3.2024 v 9:00 | Karma článku: 7.97 | Přečteno: 170 |

Michael Laitman

Odhalení tajemství Knihy života

Jeden mudrc kdysi řekl: „Člověk musí získat jak vědomosti, tak moudrost.“ Na otázku, jaký je mezi nimi rozdíl, odpověděl: „Vědomosti se získávají čtením knih, moudrost se získává čtením knihy, kterou jsi ty sám.“

28.3.2024 v 4:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 25 | Diskuse

Tadeáš Firla

KSČM a Jan Ámos Komenský

Myslím, že politické, nebo náboženské symboly mají veliký význam a pro některé lidí hodně znamenají. Dnes jsem si všiml dvou. Vedle sebe ve skříňce - logo KSČM a portrét Jana Ámose Komenského. Je to změna mysli, nebo pouhá fraška?

28.3.2024 v 1:25 | Karma článku: 8.84 | Přečteno: 129 | Diskuse

Václav Kunft

Krásná česká královna Viola Těšínská.

O Viole Těšínské je zoufale málo písemných zmínek. Není divu, nebyla příliš významná a manželkou panovníka byla pouze rok. O to víc může pracovat fantazie.

27.3.2024 v 15:05 | Karma článku: 14.74 | Přečteno: 338 | Diskuse
Počet článků 210 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1306

Vědecký pracovník a člen strany Svobodní.

Blog píši zejména o těch, kteří se z nás snaží vytrénovat mistry ve skoku na špek.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...